Parametry i opcje wkładów kominkowych

Najważniejszym elementem kominka jest wkład kominkowy ponieważ kominek oprócz walorów estetycznych pełni także funkcje grzewcze. Wybór wkładu kominkowego ma bezpośredni wpływ na funkcje grzewcze i inne parametry kominka. Wybierając wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Wkład może być zbudowany ze stalowi lub żeliwa. Wkłady stalowe palenisko mają dodatkowo wyłożone materiałem akumulującym ciepło (np. szamotem).

Wybierając wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów takich jak m.in.: wymiary wkładu, kształt i wymiary szyby, styl i wygląd fasady, sprawność, moc (w zależności od powierzchni do ogrzania),  średnie zużycie opału, opcje dodatkowe.

Sprawność
Sprawność określa wydajność energetyczną wkładu. Im wyższa sprawność tym więcej energii można odzyskać w postaci ciepła ze spalanego paliwa. Dla przykładu sprawność rzędu 70% oznacza, że minimum 70% energii odzyskuje się w postaci ciepła podczas spalania drewna. Sprawność ma bezpośredni wpływ na ilość spalanego paliwa ponieważ im większa sprawność tym więcej ciepła można uzyskać z jednej jednostki paliwa.Moc
Moc wkładu należy dobrać do planowanej powierzchni do ogrzania. Zbyt mała moc spowoduje, że kominek nie będzie miał odpowiednich walorów grzewczych natomiast zbyt duża moc będzie groziła przegrzaniem pomieszczenia. Średnio przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu wystarcza aby ogrzać około 10m2 powierzchni (dokładniejsze bardziej szczegółowe informacje znajdują się w artykule zapotrzebowanie na ciepło – dobór mocy wkładu). W przypadku gdy chcemy ogrzać inne pomieszczenia, a nie tylko to w którym znajduje się kominek warto zastanowić się czy chcemy aby była to instalacja powietrzna z rozprowadzeniem gorącego powietrza czy wodna. Wodny wkład kominkowy może posłużyć jako serce centralnego ogrzewania.

Średnie zużycie opału
Przyjmuje się, że średnie zużycie opału dla mocy nominalnej 7kW powinno wynosić około 2,5 kg na godzinę i tak np. dla mocy nominalnej 14 kW zużycie nie powinno przekraczać 5 kg na godzinę.

Opcje dodatkowe
Warto także zwrócić uwagę na opcje dodatkowe wkładu. Obecnie oferowane są takie udogodnienia jak m.in. system czystej szyby czy doprowadzenie powietrza z zewnątrz. System czystej szyby w wielkim skrócie polega na obdmuchu szyby powietrzem wtórnym co minimalizuje jej zabrudzenia. Natomiast poprzez zastosowanie doprowadzenia powietrza z zewnątrz wkład nie spala powietrza z pomieszczenia dzięki czemu łatwiej się rozpala i lepiej pali w kominku. Warto także zwrócić uwagę na sposób sprzątania popiołu. Czy dostępna jest szuflada na popiół, czy jej nie ma i sprzątanie następuje od wewnątrz. Występują także wkłady bezrusztowe.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.